Blogs

Vai sākt savu biznesu?

Kad esi nolēmis, ka beidzot jāsāk savs bizness, atceries, ka jaunas idejas radīšana prasa pacietību, laiku, pastāvību. Tāpēc vispirms ir viss labijāpārdomā. Ir jāuzdod sev vairāki jautājumi, uz kuriem arī godīgi jāatbild.Turpinājumā pieci no jautājumiem, uz kuriem sev godīgi jāatbild pirms mešanās jaunā piedzīvojumā, kurš varētu kļūt gan par sapņu piepildījumu, gan arī par jaunu problēmu avotu.

1.Vai tiešām man tas nepieciešams? Vai es apzinos riskus?

Tev ir drošs darbs, tomēr tev tas šķiet par šauru. Tu radi, tev ir tūkstošiem ideju, tomēr tavs patreizējais amats tev neļauj izpausties. Ilgtermiņā šāds stāvoklis liek tev pieņemt straujus lēmumus, kā visu pamest un radīt kaut ko tādu, par ko vēl neviens nekad nebija iedomājies. Lieliski, bet vai tiešām tev tas ir nepieciešams? Un vai esi objektīvi izvērtējis riskus? Vai vēlies uzņemties šādu atbildību? Ja atbilde ir jā, ja to visu apzinies, kā arī tavi tuvie cilvēki ir gatavi riskēt kopā ar tevi, tad varbūt tiešām ir vērts mēģināt mainīt dzīvi.

2.Vai esmu drošs, ka spēšu būt uzņēmējs?

Jauna darba radīšana nav bērnu spēlīte.Un vēl jo vairāk jauna uzņēmuma atvēršana. Tā ir ienākšana jaunā un sarežģītā pasaulē. Tas nav tikai darbs. Tā ir arī spēja paredzēt un novērst problēmas, spēja reklamēt, organizēt, izveidot labu mārketinga stratēģiju. Un vēl tūkstotis citu lietu, kā arī bieza āda. Vai tas ir tavos spēkos?

Mūsdienu uzņēmējs nereti arī nezina, kas ir svētdiena, nerunājot nemaz par brīvu vakaru vai sestdienu. Īpaši iesākumā jābūt gatavam, ka darba diena var ilgt pat vairāk neka 12 stundas diennaktī. Nemaz nezinot, vai tam būs augļi. Zināmā mērā tā ir spēle - vai vēlies to spēlēt?

3.Cik labi pārzinu jomu, kurā vēlos startēt?

Ja reiz esi nolēmis sākt savu uzņēmējdarbību un uzskati, ka tas ir īstais ceļš, tad nākamais solis ir pārbaudīt, cik labi pārzini jomu, kurā sāc darboties. Un ar to nav domāts tikai konkrētais darbs, bet arī tas, ar ko nodarbojas tavi klienti, konkurenti. Protams, zināšanu līmenis var būt dažāds. Tomēr jau sākumā ir jābūt apjausmai par tirgus apstākļiem, pakalpojuma vai produktu cenām, ko pārdosi un kas tev būs nepieciešami. Ja ir papildu līdzekļi, šim darbam var piesaistīt ekspertus. Tomēr viņi ir tikai darbinieki. Tāpēc, ja darba dienas beigās radīsies problēma, viņi varbūt jau būs mājās. Ja arī ir kādi konsultanti, jāapzinās, ka uzņēmums ir tavs un neviens nebūt tik ļoti ieinteresēts tajā, kā tu pats. 

Un vēl. Protams, tev ir fantastiska ideja, bet neapstājies pie tās. Jāturpina attīstīties, mācīties, izzināt kaut ko jaunu. Vienmēr. Gūsti jaunu informāciju sava sektora asociācijās, uzdod jautājumus tiem, kam ir lielāka pieredze. Tad ar laiku attīstīsies tava apjausma par konkrēto jomu, kas palīdzēs adekvāti pieņemt lēmumus un risināt problēmas. Vai no tām izvairīties.

4. Uz ko varu paļauties?

Vai domā, ka draugi ir svarīgi tikai privātajā dzīvē? Ja nevēlies lūgt palīdzību draugiem darba jomā, tad kļūdies. Vismaz tad, ja vēlies kļūt par uzņēmēju. Jo uzņēmējdarbībā uzticamu cilvēku tīkls ir ļoti būtisks. Protams, tas nenozīmē draugu izmantošanu, jo par darbu jāmaksā, lai tas būtu draugs vai nē. Tomēr palīdzība vairāk ir domāta kā padoms - kāda laba drauga advokāta, pieredzes bagāta tirgotāja utml. Šai gadījumā tu neko nezodz, bet ietaupi līdzekļus un laiku.

Un vēl - līdzstrādnieki un darbinieki - uz kuriem vari paļauties vairāk? Novērtē, kuros ir lielāka vēlme strādāt, bet kuri vēlas tikai pagozēties saulītē un lielīties. Un neaizmirsti atbilstoši patiekties par ieguldīto darbu tiem, kas to ir darījuši ar pilnu atdevi un vissarežģītākajos brīžos.

5. Kāds ir mans mērķis?

Šo var tulkot arī kā: Kur vēlos nokļūt, uz ko mērķēju. Līdzās tirgus analīzei ir nepieciešams arī labs biznesa plāns, kā arī ir nepieciešams noformulēt sasniedzamo mērķi. Var jau vienkārši sasniegt zināmu līdzsvaru un ekonomisko stabilitāti, pēc tam tikai to saglabājot. Un tomēr - var mērķēt augstāk. Tad jo īpaši otrajā gadījumā, jābūt gatavam investēt. Pirmajā gadījumā investīcijām nav jābūt nesamērīgi lielām attiecībā pret izvirzīto mērķi. Otrā gadījumā - viss atkarīgs no tā, kādas ir ambīcijas un attīstības plāni, un ar ko esat gatavs riskēt. Un abos gadījumos jādomā un jārīkojas prātīgi, ar apdomu, nevis "jāskrien ar galvu sienā".


Piesakies jaunumiem e-pastā!

<  Atpakaļ

Uzzini pirmais

Piesakieties jaunumu saņemšanai e-pastā:

www.enjoyrecruitment.lv izmanto sīkdatnes (cookies), kas saglabā informāciju par Tavu mājaslapas apmeklējumu. Dati ir anonīmi, tie palīdz mums uzlabot mājaslapas un sniegto pakalpojumu kvalitāti. Sīkāk par Sīkdatnēm un Privātuma Politiku