Blogs

Strādājoši vecāki – pozitīvs piemērs bērniem

Neskatoties uz to, ka šodien daudzas sievietes strādā, joprojām ir dzirdamas mūžīgās diskusijas par to, kas ir labāk – sievietei būtu jārūpējas par mājām un bērniem vai arī jāveido sava karjera. Viedokļi atšķiras un vislabākais variants katram ir savs.

Tomēr Harvardas biznesa skolas pasniedzēja Ketlīna L. Makdžina nākusi klajā ar paziņojumu, ka vecāki, kas strādā gan mājās, gan ārpus tām, parāda bērniem – kā meitām, tā dēliem -, ka mājasdarbi un karjera ir vienlīdz vērti. Kopā ar vēl divām pētniecēm viņa veica pētījumu par dzimuma vienlīdzību un karjeru. Pētījumā atklājās, ka sievietēm, kuru bērnībā mātes ir strādājušas ārpus mājas, ir lielākas iespējas atrast darbu, vairāk nopelnīt un ieņemt atbildīgus amatus, salīdzinājumā ar sievietēm, kuru mātes bija mājsaimnieces.Vīrieši, kuru mātes bija strādājušas, nākotnē būs labs palīgs mājas darbos un salīdznoši vairāk rūpēsies par ģimeni.

Galvenais jautājums aptaujā bija: Vai tava māte strādāja apmaksātu darbu pēc tavas dzimšanas līdz 14 gadu vecumam? Svarīgākais nebija jautājums par to, cik ilgi. Tie varēja būt daži mēneši, dažas darba stundas dienā. Svarīgākais bija mātes piemērs untā ietekme uz bērnu nākotnē.

Pētījumā piedalījās 13 326 sievietes un 18 152 vīrieši 24 valstīs, pievēršot uzmanību cilvēku vecumam, dzīvesvietai, izglītībai, reliģijai, sieviešu nodarbinātībai valstī laikā, kad šie cilvēki bija līdz 14 gadus veci. Tika klasificētas arī valstis, pētot, kā mainījusies situācija laikā no 2002. līdz 2012.gadam.

Apkopotā informācija par māšu nodarbinatību liecina, ka vīrieši ieņem atbildīgus amatus gan tad, ja viņu mātes bija mājsaimnieces vai arī strādāja apmaksātu darbu. Tomēr sievietēm, kuru mātes strādāja ārpus mājas, palielinājās iespējas ieņemt atbildīgu amatu. Līdzīgi dati ir arī attiecībā par darba samaksu. Mātes nodarbošanās neietekmē dēla algas apmēru, bet ietekme ir liela sieviešu gadījumā. Turpretī vīrieši, kuru mātes strādāja, velta vairāk laika mājas darbiem un ģimenei, jo bērnībā bija piedzīvojuši, cik svarīga līdzās karjerai ir mājas darbu paveikšana. 

Attīstītajās valstīs sievietes vidēji velta 17 stundas nedēļā ģimenei un 18 stundas mājas darbu veikšanai. Vīrieši attiecīgi abām lietām velta pa deviņām stundām.

Piesakies jaunumiem e-pastā!

<  Atpakaļ

Uzzini pirmais

Piesakieties jaunumu saņemšanai e-pastā:

www.enjoyrecruitment.lv izmanto sīkdatnes (cookies), kas saglabā informāciju par Tavu mājaslapas apmeklējumu. Dati ir anonīmi, tie palīdz mums uzlabot mājaslapas un sniegto pakalpojumu kvalitāti. Sīkāk par Sīkdatnēm un Privātuma Politiku