Blogs

Kas ir “pārpelnīšana” un kāds tai sakars ar šokolādi?

Tiesa – lielākā daļa cilvēku cītīgi strādā, lai varētu nomaksāt rēķinus, nopirkt nepieciešamās lietas, sakrāt naudu kādam ceļojumam vai kādam citam mērķim, dažreiz tāpēc, ka tāda ir darba specifika.. Taču, kāpēc daļa cilvēku, kuri nopelna daudz un ierindojas turīgo cilvēku vidū, turpina cītīgi strādāt, kamēr iedzen sevi diskomfortā, neizbauda dzīvi?

Izrādās, ka šī problēmai (cilvēki strādā, kamēr lēnām sevi izposta, neapstājas, kad nopelnīts pietiekoši daudz) ir veltīts vesels pētījums. Šis fenomens tiek saukts par “pārpelnīšanu” – kad cilvēks atsakās no dzīves baudīšanas un pelna vairāk, nekā būtu nepieciešams viņa vajadzību apmierināšanai.

Pētījuma dalībnieki “pārpelnīšanu” izskaidro ar to, ka viņiem tiešām patīk savs darbs, nav pārliecības par nākotni, kā arī vēlmi dalīties savā bagātībā ar citiem. Protams, visi šie iemesli ir saprotami, kā arī lielas naudas pelnīšanai ir dažādi racionāli iemesli, tomēr pētījumā atklājas, ka tam “visam pa vidu”, ir arī kaut kas cits.

Pētījuma I stadijā dalībniekiem tika atskaņota relaksējoša mūzika, tomēr viņiem bija iespēja piespiest pogu, kura mūzikas vietā uz laiku liktu skanēt biroja skaņām. Dalībniekiem arī tika paskaidrots, ka katru reizi, kad tiek nospiesta poga, viņiem tiek iedots šokolādes gabaliņš, kuru I stadijā nedrīkst ēst, to drīkst darīt tikai nākamajā – II stadijā. Piemēram, ja poga tiek piespiesta 20 reizes, tas nozīmē, ka relaksējošā mūzika tika pārtraukta 20 reizes, kā arī tiek saņemti 20 šokolādes gabaliņi, kurus būs iespēja uzreiz apēst nākamajā stadijā. Tie dalībnieki, kuri pogu piespieda jeb saņēma vairāk šokolādes gabaliņus nekā vēlāk spēja apēst, tiek uzskatīti par “pārpelnītājiem”. Šie cilvēki arī vēlāk jutās slikti, jo nespēja apēst visus šokolādes gabaliņus, kurus “nopelnīja” vai arī mēģināja tos piespiedu kārtā apēst, kas, protams, neizdevās lielā šokolādes gabaliņu apmēra dēļ.

Lai gan arī šis eksperiments atklāja daudzas lietas, tomēr tā nav īstā dzīve. Šokolāde nav nauda, kā arī noslēgta telpa nav birojs. 

Daudzi cilvēki cītīgi strādā visu mūžu, lai vēlāk varētu izbaudīt sava darba augļus, tomēr daudzi arī aizmirst, ka dzīve ir jāizbauda, ka kādā brīdī jāievelk elpa un jāapstājas, lai “paskatītos sev apkārt”. Diemžēl – visbiežāk “pārpelnītāji” neapstājas, bet vēlāk to nožēlo, tāpēc “pārpelnītājiem” jāmāk atrast zelta vidusceļš starp naudu, tās baudīšanu un pašu dzīvi. 

Avots:http://www.cnbc.com/2014/01/07/so-now-theyre-telling-us-to-worry-about-over-earning.html

 

Piesakies jaunumiem e-pastā!

<  Atpakaļ

Uzzini pirmais

Piesakieties jaunumu saņemšanai e-pastā:

www.enjoyrecruitment.lv izmanto sīkdatnes (cookies), kas saglabā informāciju par Tavu mājaslapas apmeklējumu. Dati ir anonīmi, tie palīdz mums uzlabot mājaslapas un sniegto pakalpojumu kvalitāti. Sīkāk par Sīkdatnēm un Privātuma Politiku