Blogs

Darba samaksa turpina pieaugt

Šā gada 3. ceturksnī vidējā bruto darba samaksa Latvijā bija 775 eiro, kas bija par 7,4 % lielāka nekā pirms gada.

Straujo darba samaksas kāpumu 2014. gadā nosaka gan ekonomiskās situācijas uzlabošanās, gan ar gada sākumu palielinātā minimālā alga un veiktās izmaiņas darbaspēka nodokļos. Kopumā darba samaksas pieaugums šā gada trīs ceturkšņos bija par 7,1 % straujāks nekā iepriekšējā gada atbilstošajā periodā.
 
Salīdzinājumā ar 2013. gadu, kad bruto darba samaksa gan privātajā, gan sabiedriskajā sektorā auga līdzīgi, šogad atalgojums privātajā sektorā pieaug straujāk. Šā gada 3. ceturksnī  darba samaksa privātajā sektorā pieauga par 8,5 %, savukārt sabiedriskajā – par 5,6 %. Neskatoties uz to, ka darba samaksa straujāk pieaug privātajā sektorā, tomēr kopumā vidējā bruto darba samaksa sabiedriskajā sektorā 3. ceturksnī bija par 8,8 % lielāka nekā privātajā sektorā (attiecīgi 819 eiro un 753 eiro).

Bruto darba samaksa (eiro)

Darba samaksa visās tautsaimniecības pamatnozarēs ir pieaugusi, tomēr to dinamika bija atšķirīga. Straujākais darba samaksas pieaugums 2014. gada 3. ceturksnī, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, bija profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu nozarē, būvniecībā, administratīvo un apkalpojošo dienestu darbību nozarē, operācijās ar nekustamo īpašumu un lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības nozarē.
 
Latvijas galvenajā eksporta nozarē - apstrādes rūpniecībā - 2014. gada 3. ceturksnī darba samaksa pieauga par 7,9 % un bija 722 eiro. Neskatoties uz darba samaksas pieaugumu pēdējos gados, kopumā nozarē vidējā bruto darba samaksa ir par 9 % mazāka nekā vidēji tautsaimniecībā. Darba samaksa gada laikā pieauga gandrīz visās apstrādes rūpniecības apakšnozarēs, tomēr straujāk datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā – par 14,8 %, mēbeļu ražošanā – par 14,3 %, gatavo metālizstrādājumu ražošanā – par 12,2 %, pārtikas ražošanā – par 10,4 % un kokapstrādē – par 9,7 %. Savukārt tekstilizstrādājumu ražošanā un dzērienu ražošanā vidējā bruto darba samaksa samazinājās.
 
Arī šī gada nogalē vidējā bruto darba samaksa turpinās stabili pieaugt, un kopumā 2014. gadā vidējā bruto darba samaksa, salīdzinot ar 2013. gadu, varētu pieaugt par 7 procentiem.

Avots: Ekonomikas ministrija

<  Atpakaļ

Uzzini pirmais

Piesakieties jaunumu saņemšanai e-pastā:

www.enjoyrecruitment.lv izmanto sīkdatnes (cookies), kas saglabā informāciju par Tavu mājaslapas apmeklējumu. Dati ir anonīmi, tie palīdz mums uzlabot mājaslapas un sniegto pakalpojumu kvalitāti. Sīkāk par Sīkdatnēm un Privātuma Politiku