Kandidātiem

Karjeras ieteikumi

Lai Jūs būtu pilnībā informēts par  darba tirgus niansēm un specifiku, pirms darba meklēšanas iesakām izlasīt:

Fakti, ko labāk neminēt savā CV

1. Nekādā gadījumā CV nerakstīt personas kodu! Kāpēc? Tāpēc, ka personas kods nav nepieciešams, lai potenciālais darba devējs varētu izvērtēt kandidāta atbilstību, kā arī (tas ir svarīgi!) ne visi darba devēji pareizi iznīcina dokumentus un tā vietā, lai CV pirms izmešanas ieliktu dokumentu smalcinātājā, bieži vien CV nonāk atkritumu konteineros „smukā” A4 formātā … un konteineru vētraino dzīvi mēs varam iedomāties…. Sargājiet sevi un nedodiet iespēju ar saviem datiem manipulēt trešajām personām negodīgos nolūkos! Nekādā gadījumā arī nesūtiet darba potenciālajiem devējiem skanētas pases kopijas!

2. Izvairieties rakstīt ģimenes stāvokli un bērnus – cik cilvēku, tik aizspriedumu, piemēram: vienam nepatiks jauna neprecēta sekretāre, jo būs vējgrābsle; cits negribēs darbinieku ar mazu bērnu, jo tie bieži slimo, citam nepatiks 2 bērnu tēvs, kas dzīvo civillaulībā, jo nav spējīgs uzņemties atbildību un apprecēt savu bērnu māti, vēl kādam nepatiks vecpuisis 40 gadu vecumā, jo tāds varētu būt ar nenopietnu attieksmi pret dzīvi vai šķirtenis, jo tāds, savukārt, varētu būt vēl kaut kāds. Nedodiet potenciālajam darba devējam vērtēt sevi neobjektīvi, vadoties no personīgiem aizspriedumiem! Bez tam Darba likums aizliedz diskriminēt kandidātus pēc šī parametra!

3. Labāk vecumu CV nerakstīt! Atbildi uz jautājumu – kāpēc lasīt pie „otrkārt”.

4. Nerakstiet CV adresi! Atbildi uz jautājumu – kāpēc lasīt pie „pirmkārt”. Pilnīgi pietiks, ja uzrakstīsiet pilsētu un pasta indeksu.

5. Ja strādājat nerakstiet CV pie kontaktiem darba e-pastu, kā arī nesūtiet CV no darba e-pasta ar parakstu „Jānis Bērziņš, SIA ZZZ projektu vadītājs”! Kāpēc? Pavisam elementāri – Nevienam darba devējam nav vajadzīgi darbinieki, kas darba laikā nodarbojas ar privātām lietām, vēl jo vairāk nodarbojas ar cita darba meklējumiem!

6. Pie valodu zināšanām neminiet „vāji”, „slikti” vai „ar vārdnīcas palīdzību”! „Vāji” un „slikti” ir vārdi ar negatīvu nozīmi un noskaņo negatīvi, tos var aizstāt ar piemēram: „iesācēja līmenis” vai „apgūts 1.gada kurss”. „Ar vārdnīcas palīdzību” strādā kā profesionāli tulki, kā arī ar mūsdienās Google Translate vārdnīcas palīdzību var sazināties var vairāk kā 50 valodās pat ja nerunājat nevienu vārdu tajās valodās!

7. CV neminiet dārgus hobijus! Kāpēc – potenciālais darba devējs nodomās, ka esat dārgs kandidāts un viņš nevarēs atļauties apmaksāt Jūsu dārgos hobijus!

8. Labāk nerakstīt CV atsauksmju kontaktus! (Tā vietā var „Atsauksmes pēc pieprasījuma”). Kāpēc? Atsauksmes, ja vispār ievāc, parasti ievāc pēdējā interviju kārtā, kad daudz maz ir noskaidrota abpusēja vēlme turpmākai sadarbībai. Taču atsauksmes ne vienmēr tiek ievāktas korekti, kas nozīmē, ka Jūs varbūt nemaz negribat strādāt pie konkrētā darba devēja, bet viņš jau ir paspējis piezvanīt Jūsu atsauksmju kontaktiem un iztērējis ne tikai viņu laiku, bet arī pacietību. Un ja tādi zvanītāji ne viens vien…. Ticiet man, nemitīgi sniegt atsauksmes par kādu ex-darbinieku ir nogurdinoši. Neriskējiet nokaitināt atsauksmju sniedzējus un viņu kontaktus dodiet tikai tiem „izredzētajiem”, pie kuriem vēlaties strādāt un kad jau zīle vai mednis ir gandrīz rokā! Viena no izejām ir palūgt rakstisku atsauksmi vienu reizi, un pievienot CV un kontaktus dot tikai pēc rūpīgas izvēles! Gandrīz aizmirsu, pēc manas pieredzes, samērā bieži zvanot un ievācot atsauksmes, ne vienmēr man pašai ir gadījies ietrāpīt atsauksmju sniedzēja labajā garastāvoklī un rezultātā iespaids no paša atsauksmju sniedzēja nav īsti patīkams! Saskaņojiet ar savu atsauksmju sniedzēju, ka viņam var kāds zvanīt un apjautājieties vai viņš vispār ir ar mieru atsauksmes dot!

9. Nobeigumā nerakstiet ne datumu, ne parakstu, ne ar cieņu! Vienkārši nerakstiet un viss!

10. Nerakstiet CV ar gramatikas kļūdām! Tas atstāj pavirša un neprofesionāla cilvēka iespaidu! 

KAS VAR AIZSTĀT DARBA PIEREDZI?

Neviltota interese par darbības sfēru un konkrētu uzņēmumu. Tu jautāsi, kā tad viņi to zinās, saņemot manu CV? Tavā CV būs norādīts tavs vārds un uzvārds, bet pēc šiem datiem tevi visai viegli ir atrast sociālajos tīklos, tāpēc pacenties, lai tajos radītu par sevi īsto iespaidu, piemēram, iesaki citu profesionāļu rakstus un seko savas vēlamās jomas uzņēmumiem, īpaši, tās iestādes profilam, kurā visvairāk vēlies strādāt. Esi pamanāma/-s interneta vidē, un ļoti iespējams, ka tevi pamanīs arī dzīvē. Nenovērtē sociālo tīklu sniegtās iespējas par zemu! Daudz lielāka iespēja, ka tava sapņu uzņēmuma vadītājs atbildēs uz tavu jautājumu tviterī, nekā uz tavu vēstuli e-pastā, kas būs viena no miljona. Nekautrējies un esi oriģināla/-s!

Kontakti vajadzīgajā sfērā un labas atsauksmes. Jā, jā, tā ir gandrīz tā pati blatu sistēma, par kuru iedomājies, bet pirms tu sāc bļaustīties, ka darbā ņem tikai radus un draugus, paskaties uz problēmu no otras puses! Cilvēki visvairāk uzticas personīgi pazīstamiem ļaudīm, tieši tāpēc arī darbu iegūt ir vieglāk caur paziņām – labs darbinieks nekad neieteiks sliktu potenciālo darbinieku. Ja meklē darbu, pastāsti par to saviem paziņām, īpaši tiem, kas strādā tevi interesējošā sfērā! Savā CV šos cilvēkus vari norādīt kā personas, kas par tevi var sniegt labas atsauksmes.

Tavas personīgās īpašības. Neatlaidība un uzdrīkstēšanās. Komunikācijas un pārliecināšanas prasmes, apķērība un entuziasms. Izklausās pēc forša cilvēka, vai ne? Un tu taču arī esi foršs cilvēks! Jā, tā nav profesija, tomēr tieši tavas personiskās īpašības ir puses no tavas profesionalitātes – pienākumus un prasmes tu vari apgūt, bet labas īpašības ir nezūdoša vērtība. Iekļauj savā CV sadaļu Personiskās īpašības un uzskaiti tajā visu, kas varētu būt noderīgs, tomēr nemelo – to būs pārāk viegli pārbaudīt, līdz ko uzsāksi darba gaitas.

KUR UN KĀ IEGŪT PIEREDZI UN ZINĀŠANAS?

Prakse vai brīvprātīgais darbs. Bieži dzirdēts sabiedrībā valdošs uzskats, ka pieredzi var iegūt tikai algotā darbā. Muļķības! Vai tad ēst gatavot prot tikai profesionāli pavāri? Vai tad auto riepu nomainīt spēj tikai kvalificēts automehāniķis? Taisnība gan, iemācīties var tikai darot, bet darīt var arī bez atalgojuma, piemēram, izejot praksi kādā uzņēmumā (kas zina, varbūt tik labi sevi parādīsi, ka pēc tam tiksi uzaicināta/-s pastāvīgā darbā?!) vai piedaloties kādā pasākumā kā brīvprātīgā/-ais. Šo visu iespējams uzrādīt CV darba pieredzes vietā. Kamēr esi students, droši drīksti rakstīt savā CV arī skolas avīzes vadītāja/-s amatu un orķestra vecākā/-s pienākumus – tie parādīs tavu mērķtiecību. 

Zināšanas var iegūt arī pašmācības ceļā. Viens veids, kā iegūt zināšanas, ir praktiska pieredze, kas ļauj vienlaikus apgūt gan teoriju, gan praksi, tomēr šis nav vienīgais veids – vēl pastāv iespēja gan mācīties augstākās izglītības iestādē, gan kursos, gan, galu galā, pašmācības ceļā. Pašmācība ir īpaši aktuāla mūsdienās – digitālajā laikmetā – lai mācītos vairs nav nepieciešams meklēt grāmatas, apmeklēt bibliotēkas (lai gan nevajag aizmirst arī šo iespēju!), ļoti daudz ko var iemācīties, piemēram, skatoties youtube video vai lasot profesionāļu rakstus un blogus par attiecīgo tēmu.

KO VĒL NEDRĪKST AIZMIRST? 

Nav noteikta likuma, kas paredzētu, kam tieši jābūt rakstītam tavā CV, to tu vari izlemt pati/-s un tas ir labi! Sūtot CV uz konkrēto darba vietu, raksti tikai to, kas viņus varētu interesēt tieši konkrētā uzņēmuma un vakances saistībā. Motivācijas vēstulē, papildus visam citam, vēlreiz norādi svarīgākos punktus, kāpēc tieši tu esi labākais/-ā kandidāts/-e un īsi pamato to ar savu prasmju aprakstiem! Rakstot e-pastu, nesūti to tukšu – teksta vietā noteikti ieraksti, kas tu esi, ko vēlies, un kas pievienots pielikumā. Neizmirsti par pieklājības frāzēm! Un pēdējais, bet ne mazsvarīgākais ieteikums – nebaidies sūtīt savu CV! Ja tu to paturēsi tikai savā datorā, pavisam noteikti netiksi pamanīta/-s – pilnīgi vienalga, vai tev ir lieliska pieredze vai nav nekādas!

<  Atpakaļ

Uzzini pirmais

Piesakieties jaunumu saņemšanai e-pastā:

www.enjoyrecruitment.lv izmanto sīkdatnes (cookies), kas saglabā informāciju par Tavu mājaslapas apmeklējumu. Dati ir anonīmi, tie palīdz mums uzlabot mājaslapas un sniegto pakalpojumu kvalitāti. Sīkāk par Sīkdatnēm un Privātuma Politiku