Blogs

Pirmais mēnesis ar eiro Lietuvā

Šī gada sākumā eiro zonai pievienojās mūsu kaimiņvalsts Lietuva. Tāpēc šī gada janvārī “Eirobarametrs” veica pētījumu Lietuvā, aptaujājot 1000 dažādu sociālo grupu un dažādās vietās dzīvojošo respondentu, lai uzzinatu viņu viedokli par valūtas maiņu valstī. Aptaujā bija iekļauti 26 jautājumi par eiro ieviešanu, iedzīvotāju attieksmi, nākotnes redzējumu, informētību un apmierinātību ar jauno valūtu. Līdzīgs pētījums pērnā gada sākumā, īsi pēc eiro ieviešanas, notika Latvijā un iepriekš citās valstīs, kurās tika ieviests eiro.

Runājot par Lietuvu, pētījuma veicēji apgalvo, ka 63% respondentu ar eiro ieviešanu gaida pozitīvas konsekvences savā valstī un 54% sacīja, ka sagaida pozitīvas pārmaiņas arī pašu dzīvē. Salīdzinoši Latvijā cilvēki bija noskaņoti negatīvāk, un 57% apgalvoja, ka izmaiņas būs negatīvas, jo eiro palielinās inflāciju valstī.

92% Lietuvas iedzīvotāju tāpat apgalvoja, ka saņēmuši pietikami plašu informāciju par gaidāmo valūtas maiņu, tāpēc jaunā situācija viņiem neradīja būtiskas grūtības. Latvijā 2014.gada sākumā aptuveni 89% aptaujāto sacīja, ka bijuši gana informēti par gaidāmajām izmaiņām.

Neliels skaits aptaujāto leituviešu – 5% - sacīja, ka saskārušies ar grūtībām, mainot litus eiro pirmajā gada nedēļā. Ar līdzīgām problēmām pērnā gada sākumā saskārās arī iedzīvotāji Latvijā.

84% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju pērn un 77% Lietuvas iedzīvotāju uzskatīja, ka preču cenas, kuras tika atainotas divās valūtās, lielākoties tika atainotas korekti. Turklāt lielākā daļa iedzīvotāju abās valstīs pauda uzskatu, ka cenu atainošana divās valūtās bija nepieciešama un palīdzēja sagatavoties pārmaiņām. Tomēr abās valstīs iedzīvotāji arī pagalvoja, ka ir salīdzinoši grūti pielāgoties jaunajai valūtai un tāpēc nereti patērētāji jaunaš cenas tomēr prātā pārrēķina attiecīgi litos vai latos.

Piesakies jaunumiem e-pastā!

<  Atpakaļ

Uzzini pirmais

Piesakieties jaunumu saņemšanai e-pastā:

www.enjoyrecruitment.lv izmanto sīkdatnes (cookies), kas saglabā informāciju par Tavu mājaslapas apmeklējumu. Dati ir anonīmi, tie palīdz mums uzlabot mājaslapas un sniegto pakalpojumu kvalitāti. Sīkāk par Sīkdatnēm un Privātuma Politiku